PUTOVÁNÍ ZA VÍNEM - ZE SKLEPA DO SKLEPA


Putování za vínem vychází z dávné tradice obcházení sklepů a „koštování“ vín ve sklepech. Poprvé se pořádalo v roce 2006 pod tímto názvem. Akce se koná ve sklepním městečku se sítí vinařských uliček, podél kterých stojí téměř 650 soukromých sklepů sloužících především malovinařům. Vedle tradičních sklepních staveb zde vyrůstají i moderní vinařství. Okolními vinohrady vede po trase Velkopavlovické vinařské stezky místní naučná stezka s několika informačními panely.Akci uspořádal Spolek velkobílovických vinařů, kteří se rozhodli otevřít na jaře své sklepy pro návštěvníky. V roce 2016 bylo otevřeno přes 50 místních sklepů, které si prohlédlo 6.251 platících milovníků dobrého vína.

2.jpg, 65kB

VÝSTAVA VÍN


Výstava vín je pravidelně pořádaná od roku 1965 na přelomu dubna a května a patří nezastupitelně mezi tradiční společenské akce. Ve velkém sále kulturního domu bývá vystaveno 600 až 900 vozrků vín místních vinařů a vinařů z okolních obcí zejména z vinařské podoblasti Velkopavlovické. Katalog výstavy uvádí vystavená vína dle odrůd, vystavovatelů a jejich bodového ohodnocení. Hodnocení vín probíhá zpravidla dva týdny před výstavou ve tří až čtyřčlenných komisích pod vedením zkušených degustátorů. Nejlepší vína jsou oceněna.

3.jpg, 30kB

TRADIČNÍ KROJOVANÉ HODY


Vůbec největší lidová slavnost ve Velkých Bílovicích. Hody začínají vždy první neděli po svátku Narození Panny Marie (8. září), patronky místního kostela, a pokračují až do úterý. V sobotu před hody se ručně staví hodová mája. Úterní večer má maškarní pojetí. Hlavní slavnost probíhá v hodovou neděli, kdy mnoho návštěvníků i z daleka přijíždí obdivovat zejména krojovaný průvod, kterého se každoročně účastní více než 50 krojovaných párů. Na hodovém sóle v centru města hraje každý hodový den až do noci dechová hudba k tanci i poslechu. Součástí hodové slavnosti je také spousta kolotočů, stánků a atrakcí.

1.jpg, 105kB

SOUTĚŽ VE VAŘENÍ ZELŇAČKY


Od roku 2010 pořádá město Velké Bílovice poslední sobotu v listopadu před kulturním domem jedinečnou akci, inspirovanou tradiční soutěží "ve vaření zelňačky" konané ve slovenské partnerské obci "Šenkvice". Výtečná atmosféra zde panuje od samého rána.Soutěžní týmy nabízejí "doprovodný sortiment" - koláče, preclíky, palačinky, bramboráky, pečené kaštany, smažené bramborové lupínky, kávu, čaj, víno, svařené víno, punč a jiné lihoviny.Soutěží se o nejlepší zelňačku, která od rána bublá v kotlích, od dvanácté hodiny konzumuje více než tisícovka návštěvníků. Vítěze vyhlašuje odborná porota. Celou akci doprovází různá hudební vystoupení, zpěv a dobrá nálada.

4, 30kB

SVATOMARTINSKÁ SLAVNOST


Svatomartinská slavnost je spojena s představením mladých vín z nového ročníku. Tradice Svatomartinské slavnosti je ve Velkých Bílovicích poměrně nová, navázala na vznik náměstí ve sklepní trati Púrynky, nazvaném podle sv. Martina. Už první ročník naznačil, že půjde o výjimečnou vinařskou akci spojující současné víno a folklor s historií. Svátek sv. Martina je spojen s koncem sklizně, završuje zemědělský rok a oznamuje začátek zimy. K tomuto datu dostává čeleď svou výplatu a majitelé vinic u svých vinařů, kteří jejich vinice spravovali, chutnali první víno a hodnotili jejich celoroční práci.

4, 30kB